خانه / فوتبال / خبر فوتبالی: مصاحبه خواندنی 'عجب شیر ما' با میرمجید ناظمی کاپیتان سال های دور تراکتورسازی

خبر فوتبالی: مصاحبه خواندنی 'عجب شیر ما' با میرمجید ناظمی کاپیتان سال های دور تراکتورسازی

[ad_1]

هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر:
۸۲۳۷۵۱۲۸ (۵۷۶۰۰۹۱)
|
تاریخ خبر:
۱۶/۱۰/۱۳۹۵
|
ساعت:
۹:۵۶|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent3_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


میرمجید ناظمی بازیکن سال‌های دور باشگاه تراکتورسازی تبریز است. وی در سال ۱۳۲۶ در محله سرخاب متولد شده است و دارای مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه تبریز می‌ باشد. در راستای آشنایی با پیشکسوتان فوتبال استان با او به گفتگو نشستیم که ماحصل این گفتگو در ادامه از نظر خوانندگان گرامی نشریه می‌ گذرد.

چگونه وارد دنیای فوتبال شدید؟
می‌توان گفت ورود من به دنیای فوتبال از سن ۱۲ سالگی رقم خورد. در آن سال‌ها ما در میدان‌های خالی در کوی عینالی فوتبال بازی می‌کردیم. با گذشت زمان به تدریج بیشتر با این ورزش انس گرفتم و در نهایت وارد تیم‌های باشگاهی شدم.

در مورد چگونگی ورود به فوتبال حرفه‌ای توضیح دهید؟
اولین بازی رسمی خود را در سال ۱۳۴۵ از سطح مدارس و در تیم دبیرستان لقمان آغاز کردم. در سال ۱۳۴۶ در مسابقات قهرمانی آموزشگاه‌های کشور، به مقام نائب قهرمانی دست یافتیم. دو سال پس از آن همراه با تیم جوانان تبریز، عنوان نایب قهرمانی مسابقات سال ۱۳۴۸ را کسب کردیم. از سال ۴۹ عضو دانشگاه‌های کشور شدم و در همان سال در انتخابی تبریز مقام نائب قهرمانی کشوری را دریافت کردیم. پس از آن در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۱ عضو ارتش‌های انتخابی کشور شدم.

فعالیت حرفه‌ای شما در کدام یک‌ از تیم‌های استان رقم خورده‌است؟
در سال ۱۳۵۱ به استخدام کارخانه تراکتورسازی تبریز درآمدم و به‌ عنوان کارگر آن کارخانه مشغول به کار شدم. همزمان در تیم تراکتور سازی تبریز نیز مشغول به بازی شدم. جالب آن که در آن سال‌ها، کارگران تراکتورسازی تبریز که در تیم بازی می‌کردند مبلغی از این بابت دریافت نمی‌کردند و اساساً تیم را متعلق به خودشان می‌دانستند.
در سال ۱۳۵۲ همراه با تیم تراکتور سازی تبریز به مقام قهرمانی کشوری در مسابقات کارگران ایران دست یافتیم. در سال ۱۳۵۳ نیز موفق به کسب عنوان قهرمانی دسته یک باشگاه‌های ایران شدیم و به جام تخت جمشید که معادل لیگ برتر فعلی است راه یافتیم. در سال ۱۳۵۴ در جام حذفی با تیم تراکتورسازی نایب قهرمانی جام را به دست آوردیم و در سال ۱۳۵۵ به عنوان بهترین تیم شهرستانی انتخاب شدیم. در سال ۱۳۵۶ به ماشین سازی انتقال یافتم و ۶ سال نیز در آن باشگاه توپ زدم.

در آن سال‌ها پست تخصصی شما چه پستی بود؟
پست اختصاصی من بک چپ و دفاع وسط بود. خصیصه‌ای که میر مجید ناظمی را با آن می‌شناختند، شوت‌های سرکش، زیرگیری توپ و دوهای سرعتی به شمار می‌رفت که به نوعی در آن زمان زبانزد خاص و عام بود.

آیا تابحال به تیم ملی و یا تیم‌های پایتخت دعوت شده‌اید؟
در سال ۱۳۵۵ به همراه رحیم مه نمای اقدم به تیم ملی دعوت شدیم که در آن زمان حشمت مهاجرانی سکاندار تیم ملی بود و در کمال ناباوری به علت ترجیح نورچشمی‌های تهرانی، خط خوردیم.

به نظر شما وجه تمایز فوتبال امروز و دیروز چیست؟
در گذشته فوتبال بر پایه اخلاق و احترام به بزرگان و پیشکسوتان فوتبال پا گرفته بود و نیز تعصب و ارق ملی و باشگاهی در بازیکنان موج می‌زد و همین ویژگی‌ها وجه تمایز فوتبال دیروز و امروز است چرا که در حال حاضر تمامی این ارزش‌ها تحت الشعاع پول قرار گرفته‌اند و دیگر شاهد آن تعصب و احترام به پیراهن باشگاه نیستیم.

به نظر شما راهکار چیست؟
باید ابتدا این مشکلات را به صورت ریشه‌ای مورد آسیب شناسی قرار داد. فوتبال امروز از معضلات مختلفی رنج می‌برد، بخشی از این مشکلات مربوط به زیرساخت‌هاست که این موارد باید به صورت بلند مدت مد نظر قرار گیرد و بخش عمده مشکلات مربوط به نفوذ پول در فوتبال است به نحوی که دلالی، پارتی بازی و یارگیری و دوست بازی تیشه به ریشه فوتبال ما زده است و آنچه نباید می‌شد، شده است.

با کدام یک از فوتبالیست‌های همدوره خود صمیمی بودید؟
در آن زمان احترام حرف اول را می‌زد و بر همین اساس نیز اغلب بازیکنان آن زمان با یکدیگر صمیمی بودند. اساسا در روابط بین بازیکنان صداقت و محبت جاری بود و همین امر نیز باعث شده بود تا به طور کلی رابطه میان بیشتر بازیکنان، خوب باشد.

کدام یک از بازیکنان باشگاهی و ملی دوره حاضر نظر شما را جلب کرده اند؟
در بین بازیکنان حاضر در تیم ملی می‌توانم بگویم «سردار آزمون» را و در بین بازیکنان تیم تراکتورسازی تبریز نیز «مهدی کیانی» را بیشتر می‌پسندم.

آیا تا به‌حال از تیم‌های استان برای همکاری دعوت شده‌اید؟
بله در سال ۱۳۵۷ از سوی تیم تراکتور سازی تبریز برای همکاری به عنوان مشاور فنی دعوت شدم و در سال ۱۳۹۵ نیز بار دیگر به عنوان عضو کمیته فنی این تیم با باشگاه تراکتور سازی تبریز شروع به همکاری کردم.

از خاطرات تلخ و شیرین دوران فوتبال برای خوانندگان روزنامه بگویید.
تلخ ترین خاطره‌ام به نقل از پرویز مظلومی می‌ گویم و آن هم باخت تیم جوانان ایران در آسیا به یکی کشورهای عربی است. اما خاطرات شیرین بسیار است که یکی از شیرین‌ ترین این خاطرات باز نقل قولی از مظلومی است کع گفته است: همیشه سانتر‌های میرمجید ناظمی را من تبدیل به گل می‌ کردم.

در خاتمه اگر سخنی با خوانندگان، مردم و مسئولین دارید بفرمایید.
گفته‌هــا و ناگفته‌ها بسیار است لیکن «به که گویم که نامحرمان زمانه، چنان شمشیر از پشت بسته‌اند که هیچ احدی را یارای مقاومت نیست». امروز میرمجید ناظمی به عنوان یک پیشکسوت فوتبال کشور با مدرک کارشناسی و با سابقه‌ای طولانی در این ورزش که اگر حمل بر خودستایی نباشد، عجین با هنر و عشق بود و از همین رو تماشاگران را جذب می‌ کرد، بیکار است و صرفا’ با مستمری بیمه روزگار می ‌گذراند تا شاید روزی مردان این دیار سراغی از من بگیرند، افسوس و صد افسوس که شاید فردا دیر باشد.
نباید گذاشت سال‌ها تجربه توام با علاقه به هدر رود و از ظرفیت پیشکسوتان استان می‌توان در راستای اعتلای فوتبال تبریز، استان و حتی کشور بهره برد. مسئولان استان امروز باید من و امثال من را دریابند که شاید فردا مجالی نباشد.
‘افسوس که این مزرعـه را آب گرفته
دهقـان مصیبت زده را خـواب گرفته’
انتشاردهنده: محمد عزیزی راد
۳۰۳۸/۵۱۸

انتهای پیام /*

[ad_2]

خبرهای داغ دنیای فوتبال را در جهان فوتبال پیگیری کنید. جدیدترین اخبار فوتبال ایران و جهان بصورت بروزرسانی روزانه در سایت جامع جهان فوتبال در دسترس است. جهت مطالعه احبار دنیای فوتبال و فوتسال می توانید از صفحات مختلف سایت دیدن فرمایید. جهان فوتبال بروزترین رسانه فوتبالی با جمع آوری محتوای فوتبالی می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

الکتروپمپ شناور (سابمرسیبل) چهار پل جریان نیمه-محوری ۱۴ اینچی SAER S-350

الکتروپمپ شناور (سابمرسیبل) چهار پل جریان نیمه-محوری ۱۴ اینچی SAER S-350   کاربردها مناسب برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *